top of page
Szerző képeBresztyenszky Zsuzsanna

Szövőszékek és rokkák körül ólálkodó csalók: Hogyan ismerhetjük fel a tisztességtelen szakmai szereplőket?

Szomorú apropó szülötte ez az egyébként régóta érlelődő írás. A közelmúltban derült fény egy újabb imposztor működésére a rokkák és szövőszékek értékesítésének területén, ezúttal a legsúlyosabb formában: az illető a piac árérzékenységét kihasználva nyomott áron kínált eszközöket, majd az előleg felvétele után vagy lezártnak tekintette az ügyletet és nem szállított semmit, vagy hosszas könyörgésre nagy nehezen leszállított valamit, ami vagy félkész volt, vagy hiányos, de minden esetben silány minőségű. Volt, aki visszakapta a pénzét, de úgy tűnik, többen vannak, akik nem ilyen szerencsések. Nem tudni, hány károsultja lehet pontosan, de az biztos, hogy a csaló évek óta, életvitelszerűen űzi a dolgot, palettáján előfordul sosem létezett termékek hirdetése; létező, de máshonnan átvett termékfotók alapján való kamu-értékesítés; létező, de általa csak képen látott termékek silány másolatának értékesítése; és jellemző az előleggel el-nem-számolás, majd ehhez kapcsolódóan az agresszív, fenyegető fellépés is.


Ez az eset több problémára is felhívja a figyelmet, amik ellen csak nyílt kommunikációval és összetartással tudunk tenni. Kik? Hát mi mindannyian: mert egy ilyen eset nem csak azokat érinti, akik közvetlen károsultjai a csalónak, hanem minden szakmai szereplőre rossz fényt vet, mert rontja a szakma hitelét és megmérgezi a bizalmi légkört – valamint azért is, mert vétkesek közt cinkos, aki néma. Mint közösségnek, közös érdekünk, hogy ne tűrjük meg köreinkben az ehhez hasonló működést. A magam részéről informálással szeretném felvenni a harcot a jelenség ellen. Aki hallja, adja tovább. Ezzel az írással az a célom, hogy gyakorlati tanácsokkal segítsek a csalók és imposztorok felismerésében.

 

1. Hogyan ismerhetők fel a csalók?


  • Hiányzó szakmai háttér: A csalóknak nincs valódi szakmai múltjuk vagy megfelelő referenciáik. A fonó- és szövőeszközök világa nem egyszerűen faipari téma: aki maga nem űzi a mesterséget, annak fogalma sincs róla, mitől jó vagy rossz egy eszköz, így nemhogy fejleszteni, de még másolni se nagyon, vagy csak igen gyatra minőségben tud. Sok esetben láttunk ilyet. Pont az a száz év tapasztalat hiányzik hozzá, amitől a valódi minőség olyan jó, amilyen (és amitől annyiba kerül, amennyibe).

  • A semmiből előbukkanó új szakmai szereplőknek is lehetnek olyan munkáik, amiket meg lehet nézni, díjaik, amiket nem tartanak titokban. A fonós-szövős szakma egy viszonylag kis közösség, mindenkinek vannak leinformálható kapcsolatai, még ha a munkái nincsenek is szem előtt. A valódi mesterek általában örömmel mutatják meg előző munkáikat és az általuk használt eszközöket.


  • Hamis ajánlások: Az online ajánlások és vélemények könnyen manipulálhatók, ha saját felületen találhatók, így ezek nem jelentenek biztos garanciát egy termék vagy szolgáltatás minőségére vonatkozóan. Kérdezzünk róla a közösségben, támaszkodjunk olyan ember véleményére, akit ismerünk, vagy akiben megbízunk.

  • Közösségi oldalon a törlés és a tiltás a kritikák tisztogatásának bevett módszere, így egy közösségi poszt alatt a visszajelzések hiánya is lehet intő jel. Egy hiteles szakértőnek lesznek valódi, részletes értékelései, akár más szakmabeliek részéről is – és ezek nem feltétlenül a mester honlapján vagy közösségi felületén vannak jelen, hanem lehet, hogy közszájon forognak.


  • Fenntartott kapcsolat: A tisztességes gyártók, forgalmazók és oktatók nyitottak a kérdésekre, hiszen jól ismerik a témát, otthonosan mozognak benne, és szívesen segítenek az érdeklődőknek a választásban, és örömmel adják tovább tudásukat. Ha nyitott közeledésre valaki zárkózottan viselkedik, az intő jel lehet. Ha maszatol a konkrét válaszadás helyett, vagy rendszeresen kitérő választ ad, akkor lehet gyanakodni, hogy valami nincs rendben.

 

2. Hogyan működnek a csalók?


  • Előlegcsalások: Legyünk óvatosak az előleggel: ne fizessünk nagy összeget előre, ha nincs garancia arra, hogy a megrendelt eszköz a megfelelő minőségben érkezik meg. Egy valódi kereskedőnek kell, hogy legyen működési szabályzata, ami tartalmazza a szállítási feltételeket, a fizetés részleteit, és a garanciákat. Ez bármikor, bárki számára hozzáférhető, és ami rá nézve egyértelműen kötelező érvényű kell, hogy legyen. Ennek hiánya intő jel.


  • A lelkesedés és az ismeret hiányának kihasználása: Egy imposztornak könnyű dolga van egy lelkes kezdővel, aki nyitott az újdonságra, még nem járatos a szakma fortélyaiban és nincs rálátása arra, hogyan kellene normálisan működnie egy ügyletnek, legyen szó oktatásról, vagy hosszú szállítási idejű termékek rendeléséről. A csaló magabiztos fellépésének hatására az új hobbista szinte saját magát győzi meg.


  • Fenyegető viselkedés: Probléma esetén a lényeg a kommunikáció. Egy korrekt kereskedő célja a probléma megoldása és a vevő megnyugtatása. Ha valaki a felelősség elhárításával kezeli a problémás helyzeteket, a kritika vagy visszajelzések hatására fenyegetőzni kezd, az szintén a csalók jellemző viselkedésformája. Egy korrekt ügyletben az ügyfél – legyen akár újdonsült kezdő – sosem lehet alárendelt szerepben. Ha mégis így érzed magad az ügylet bonyolítása során, az rossz ómen.

 

3. Önjelölt oktatók veszélyei


  • Nincs valós háttér: Sajnos egyre több az önjelölt oktató, aki nem rendelkezik kellő tudással és tapasztalattal, de drágán kínál tanfolyamokat. Mielőtt beleugrunk egy ilyen csapdába, kérdezzünk körbe csoportokban más kézművesektől, mi a tapasztalatuk az oktatóval kapcsolatban. Elégedettek-e azzal, amit a pénzükért kaptak?


  • „Bemutatók” helyett „bűvészkedés”: Egy igazán szakavatott oktató részletesen bemutatja az anyagokat, eszközöket és a technikákat, nem csak „mutogatja” őket. Egy fonásról vagy szövésről szóló oktatás nem egyenlő egy termékbemutatóval. Ha az oktató maga sem érti pontosan, hogyan is vannak a dolgok, épp csak egy lépéssel jár a tanítvány előtt, akkor nem fog tudni korrekt segítséget nyújtani akkor, amikor épp „nem akar működni” az eszköz, vagy nem esik kézre a mozdulat. És minél lelkesebb az új tanítvány, annál nagyobb a szélhámosságra való kitettség. Aki először lát kártolódobot,  azt le lehet venni a lábáról csupán azzal, ha nagy hókuszpókuszok közepette megtekeri valaki a kurblit, szegény tanítvány nem fogja tudni, mit kéne látnia, és ahhoz képest mivel etetik meg épp. És ezt sajnos ma is sokan kihasználják.


  • A drága berendezések nem garantálják a minőséget: Egy csilli-villi műhely vagy drága felszerelés könnyen megtévesztheti a vevőket, de önmagában nem nyújt garanciát a szaktudásra. Valójában csak az eredmények, az illető keze munkája és a referenciái mutatják meg, mennyire ért valaki a szakmához.

 

4. Tippek a megbízható szakemberek kiválasztásához


  • Kérjünk referenciát: Valós, ellenőrizhető referenciák segíthetnek, és a szakemberek gyakran örömmel adják meg korábbi ügyfeleik elérhetőségét, vagy nyilvánosan elérhetőek a munkáik.


  • Keressünk szaktudást igazoló dokumentumokat: Sokan képesítésekkel, díjakkal rendelkeznek, amit meg is osztanak az érdeklődőkkel. Ezen a ponton jegyezném meg: a papír nem minden. Az, hogy valaki jól csinál valamit, nem jelenti egyértelműen azt, hogy jól is tanítja. De ha semmilyen szinten nem csinálja, akkor kizárt, hogy meg tudja tanítani, legfeljebb imitálni fogja azt.


  • Ismerjük fel a tisztességes árképzést: Bár az árak és a minőségek tekintetében nagy a szórás – kereslet és kínálat terén egyaránt -, de azért vannak piaci törvényszerűségek, amiket nem lehet figyelmen kívül hagyni.  Ha valami nem drága, az nem törvényszerűen jelent rossz minőséget, bár ennek az esélye az ár csökkenésével arányosan nő. De ha valami szembetűnően olcsó, a piaci ár felébe, vagy még kevesebbe kerül, akkor az esetek 0,1%-ban áll valamilyen innováció a jelenség mögött, jellemzően inkább ordas nagy kamuról van szó. A tisztességes, megbízható oktatók és kereskedők készségesen elmondják, hogyan épül fel az ár, pontosan mit tartalmaz, és miért annyi. Ha kétségeink vannak, mindig kérdezzünk.


  • Minőség a legfontosabb tényező: Figyeljünk az ár-érték arányra. Az ár egy fontos szempont, a jelenlegi gazdasági körülmények között különösen érzékenyen érint mindenkit. De nem szabad, hogy ez legyen az egyetlen szempont a választáskor. Szánjunk időt a megfelelő hely, a hozzáértő személy kiválasztására, és ragaszkodjunk a minőséghez a pénzünkért. A fonás-szövés területén jól elköltött pénz lehet befektetés, a rosszul elköltött pedig tanulópénz, ami akkor is drágább kör, ha összegszerűen kevesebbe kerül, mint a minőségi termék vagy szolgáltatás.

 

Kérdezzünk, tájékozódjunk, és ne hagyjuk átverni magukat.

859 megtekintés0 hozzászólás

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page